A családlélek
Hellinger szerint a lélek nem egy emberhez tartozik, hanem közös. Egy nagy lélek van, amelynek valamennyien részei vagyunk. A Hellinger-féle családfelállítások tapasztalatai azt mutatják, hogy közös lélek van, mely egészet alkot a részekből, és irányítja a testet és az életünket. A családban közös lélek van, családlélek, mely az egész családot rendezi. Sőt, a lélek még ezen is túlmutat Hellinger szerint. A lélek teszi lehetővé, hogy kapcsolatba lépjünk a külvilággal és más emberekkel. A lélek összeköt mindennel. Ily módon a lélek valami olyan, mely túlmutat önmagunkon.
A szülők
A szülő minden esetben a vérszerinti szülőket jelenti. A szülők kapják lelkünkben a legnagyobb helyet, akármilyen is a viszonyunk, akármilyen közel vagy távol is állnak tőlünk, akár életben vannak, akár nem. Tőlük kaptuk az életünket, ezt a cselekedet senki nem tudja felülmúlni.
A testvérek
A testvérek közé tartoznak a vérszerinti testvéreink illetve a féltestvéreink is. Szintén mindegy, hogy életben vannak-e, vagy sem, vagy hogy ismerjük-e őket vagy sem, vagy hogy tudomásunk van-e róluk. Ide tartoznak azok a meg nem született gyermekek is, akiket magzatkorban veszítettek el szüleink. (Sokszor csak az édesanya tud a veszteségről és úgy gondolja, hogy az olyan korai volt terhesség volt, hogy az „nem is számít”).
A szülők testvérei
Vagyis a nagynénik, nagybácsik tartoznak ide. Ebben az esetben is, ami igaz a féltestvérekre, ugyanúgy igaz a szülők féltestvéreire is.
A nagyszülők
Négy vérszerinti nagyszülő tartozik ide függetlenül attól, ismertük-e őket, vagy, hogy kinek milyen volt a viszonya a másikkal.
A dédszülők
Nyolc dédszülő, és tizenhat ükszülő. A fenti ismertetett szabályok érvényesek itt is. A tapasztalat szerint 3-4 generációnál régebbi történetek már nem nagyon szoktak hatással lenni a mostani generációkra.Ismerősen cseng a számodra, hogy “az apák bűneiért 7 generáción keresztül bűnhődnek az utódok”. A kissé pontatlan idézet Bibliai eredetű és Mózes könyvéből származik: ” Megbüntetem az atyák bűnéért a fiakat is harmad- és negyedízig, ha gyűlölnek engem.”
A 7 generációs emlékezetet a köztudat alkotta, nagy időintervallumot ölel fel, pedig a családi emlékezet ritkán nyúlik a harmadik vagy negyedik generáción túlra. A bibliai mondat igazából a következményeket tartalmazza, azt, hogy az atyák bűneinek vannak következményei, a bűnök generációkkal később is éreztetik hatásukat.
A 7 generációs emlékezetet a köztudat alkotta, nagy időintervallumot ölel fel, pedig a családi emlékezet ritkán nyúlik a harmadik vagy negyedik generáción túlra. A bibliai mondat igazából a következményeket tartalmazza, azt, hogy az atyák bűneinek vannak következményei, a bűnök generációkkal később is éreztetik hatásukat.
Mindenki, aki átadta a helyét
Legtöbbször a szülők, vagy nagyszülők korábbi partnerei tartoznak ide. Jegyesek, előző házastársak és a szeretők is. Ha ők nem lettek volna – és szűnt volna meg a kapcsolat később, akkor a mi szüleink sem találkoztak volna és mi sem születhettünk volna meg.
Minden tettes és áldozat, aki a rendszerhez tartozik
Ennek örülnek a legkevésbé az emberek, de ettől még így van. Ha bárki súlyosan ártott egy családtagnak (ez esetben a tettes), illetve ha a családrendszerből bántott valaki egy másikat (ez esetben az áldozat). Ez egyformán igaz az akaratlan-, az elmulasztott-, és a szándékos tettekre is (pl. közlekedési baleset, elmulasztott cselekvés vészhelyzetben, illetve csalás, erőszak, gyilkosság, stb).